METODA MTG

NAZWA METODY „MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH”

mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta.
W rzeczywistości metoda ta okazuję się że wyjątkowo delikatna i subtelna. Wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją, a dodatkowo bardzo wolno. Siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek.

Wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu.

Tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.

PODSTAWY TEORETYCZNE MASAŻU TKANEK GŁĘBOKICH

Masaż głęboki to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, nie jak w masażu sportowym powtarzającymi się sekwencjami ruchów takich samych dla każdego zawodnika.

Za pomocą tej techniki można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

SPECYFIKA PRACY W MASAŻU TKANEK GŁĘBOKICH

Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkanką czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków.

Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych. Pracuje się używając skośnego nacisku na tkanki z uwagi na to że jest on lepiej tolerowany przez osobę masowaną, poza tym tkanka mięśniowa dobrze reaguje na rozciąganie i przesuwanie ale na przyciskanie szczególnie do kostnych elementów nie możemy już sobie pozwolić.

Przed zabiegiem trzeba określić cel, który chcemy osiągnąć i wybrać odpowiednią technikę. Pracuj różnymi częściami ciała jak łokcie czy przedramię natomiast absolutnie unikaj pracy swoimi kciukami. Istotnym elementem w technikach masażu głębokiego jest wrażliwość palpacyjna terapeuty musi on umieć odnajdować zmiany napięcia w tkankach, odszukiwać bruzdy mięśniowe oraz ocenić kiedy masaż należy zakończyć by uzyskać efekt terapeutyczny a jednocześnie nie przestymulować tkanki.
Image

TECHNIKI W MASAŻU TKANEK GŁĘBOKICH

W zależności na jakiego rodzaju tkance oraz w jakim kierunku pracujemy można wyróżnić kilka technik.
1
Ruch podłużny
Jest to technika którą można stosować jako przygotowanie tkanek do terapii. Polega na podążaniu wzdłuż włókien mięśniowych w kierunku siły działania tego mięśnia. Za przykład weźmy mięsień brzuchaty łydki, pracując powyższą techniką będziemy przesuwać tkanki rozciągając je od przyczepu w kierunku dołu podkolanowego.
2
Dekompresja stawów
Jedna ręka pracuje na mięśniach jw, natomiast druga chwyta ciało pacjenta tuż za stawem i odciąga go w stronę przeciwna niż pracuje ręka pierwsza.
3
Techniki stymulowania mięśnia do skracania/skurczu
Stosowana jest w przypadku gdy celowe jest wzbudzenie większego napięcia mięśniowego/zwiększenie zakresu ruchu. Kierunek w którym podążamy ruchem to od przyczepu dalszego do bliższego. Będziemy w ten sposób stymulować włókna mięśniowe do skurczu, dodając ruch bierny lub czynny w stawie, na który wpływa masowany mięsień.
4
Techniki stymulowania mięśnia do rozciągania
Stosowana jest w przypadku gdy celowe jest wydłużenie mięśnia. Kierunek w którym podążamy ruchem to od przyczepu bliższego do dalszego. Będziemy w ten sposób stymulować włókna mięśniowe do rozciągania, dodając ruch bierny lub czynny w stawie, na który wpływa masowany mięsień.
5
Zahacz i rozciągaj
Zasady działania tej techniki najlepiej wytłumaczyć na przykładzie elastycznej taśmy na środku której zawiązany jest węzeł. Rozciągając taśmę za brzegi węzeł (wzmożone napięcie w mięśniu) będzie się zacieśniał. Tkankę należy więc przytrzymać w miejscu, gdzie wyczuwane jest największe napięcie i rozciągać ją dzieląc mięsień na kilka części.
6
Oddzielanie przedziałów międzymięśniowych
Praca w bruzdach mięśniowych, jest najbardziej efektywną pracą jeżeli mamy do czynienia z łącznotkankowymi zrostami, pojawiającymi się w miejscach gdzie 2 mięśnie lub brzuśce jednego mięśnia do siebie przylegają. Rozrywanie zrostów to rozluźnianie poprzez niszczenie mostków siarczkowo-węglowych pomiędzy sąsiadującymi tkankami. W normalnych warunkach nie powinny one tam występować. Gdy już się pojawiają mięśnie zaczynają brać udział w ruchu którego fizjologicznie nie powinny obsługiwać. Mięśnie tracą wtedy część swojej ruchomości oraz siły częściej też wpadają w stan podwyższonego napięcia.
Wielu początkujących terapeutów jest przekonanych że im większe napięcie odnajdziemy w tkankach tym więcej siły trzeba użyć podczas zabiegu aby to napięcie uwolnić. Paradoksalnie im delikatniej pracujemy tym szybciej będzie można uwalniać napięcia mięśniowe. Najskuteczniejsze techniki rozciągające są wyjątkowo subtelnymi i delikatnymi ruchami. Siłę w masażu głębokim można stopniować używając różnych części ciała do masażu. Rzadko zdarza się by doświadczony terapeuta do całego zabiegu używał tylko palców, a nawet jeżeli używają właśnie palców trzeba to robić w sposób bezpieczny dla siebie.

NARZĘDZIA PRACY

Palce
Pamiętaj żeby zawsze przy pracy były lekko zgięte we wszystkich stawach i utrzymuj stałe napięcie izometryczne. Absolutnie wystrzegajcie się przeprostów w stawach. Wasze przedramię, nadgarstek i palce powinny tworzyć jedną linie. Kiedy poczujesz że palce są zmęczone lub potrzebujesz większej siły użyj kostek palców.
Kostki palców
Są „narzędziem” które wykorzystywane w odpowiedni sposób zaoszczędzi energie terapeuty. Należy pamiętać aby nadgarstek był zawsze wyprostowany, każde jego ugięcie spowoduje utratę siły ruchu a także kumulowanie się siły w środku nadgarstka. Aby zmieniać kąt ustawienia się w tkankach kostkami raczej operuję się przez rotację w barku.
Pięść
Pięść jest bardzo wygodnym narzędziem pracy w masażu tkanek głębokich. Najważniejsze to nauczyć się pracować pięścią z nadgarstkiem w pozycji neutralnej. Właściwa jest pozycja gdy po zamknięciu pięści drugi palec prowadzi ruch, a kolejne ustawione są jak szczeble drabiny (równolegle pod nim) i za nim podążają.
Przedramię
Jest bardzo przydatne kiedy pracujemy na większej powierzchni ciała poniżej kręgosłupa szyjnego. W większości przypadków używa się miękkiej pokrytej mięśniami, części przedramienia. Jest też idealnym narzędziem na rozpoczęcie masażu by przygotować i rozluźnić tkanki powierzchowne oraz na jego zakończenie by zintegrować uzyskany podczas zabiegu efekt. Pracując przedramieniem cała kończyna pozostaje w rozluźnieniu mięśni.
Łokieć
Używanie łokcia jest dość łatwą do opanowania techniką. Używa się jej do bardzo głębokiej pracy i na wszystkich obszarach poniżej kręgosłupa szyjnego może ona zastąpić kciuki. Ze względu na dosyć dużą powierzchnie oddziaływania ciężko będzie nią wykonać techniki pracy z bruzdami mięśniowymi.
Ruch podłużny
Jest to technika którą można stosować jako przygotowanie tkanek do terapii. Polega na podążaniu wzdłuż włókien mięśniowych w kierunku siły działania tego mięśnia. Za przykład weźmy mięsień brzuchaty łydki, pracując powyższą techniką będziemy przesuwać tkanki rozciągając je od przyczepu w kierunku dołu podkolanowego.

MATERIAŁY SZKOLENIOWE ARTA RIGGSA

Image

DAWNIEJ DOSTĘPNE TYLKO NA DVD

Image

TERAZ NIEOGRANICZONY DOSTĘP ONLINE!

PATRONAT

Image
Międzynarodowe Stowarzyszenie Praktyków Masażu Tkanek Głębokich / International Association of Deep Tissue Massage Practitioners (IADTMP) skupiające nauczycieli, terapeutów, studentów i fascynatów Masażu Tkanek Głębokich (MTG).
Stowarzyszenie International Association of Deep Tissue Massage Practitioners (IADTMP) powstało z inicjatywy polskich nauczycieli Masażu Tkanek Głębokich. IADTMP jest zarejestrowanym w Polsce towarzystwem zwykłym skupiającym nauczycieli, terapeutów, studentów i fascynatów Masażu Tkanek Głębokich (MTG).  IADTMP dąży do budowania sieci lokalnych krajowych Stowarzyszeń na całym Świecie zrzeszajacych terapeutów Masażu Tkanek Głębokich, zrzeszonych pod IADTMP i ściśle ze sobą współpracujących.  Towarzystwo precyzyjnie określa jakie kompetencje musi posiadać praktyk Masażu Tkanek Głębokich. Naszym zadaniem jest zadbać o właściwą jakość wykonywanych terapii.
Członkiem Stowarzyszenia może być osoba pełnoletnia, niezależnie od kraju zamieszkania i obywatelstwa. Przyjęcie nowego członka może nastąpić na pisemny wniosek osoby, która podpisze deklarację z zobowiązaniem przestrzegania statutu i uchwał Stowarzyszenia.Stowarzyszenie International Association of Deep Tissue Massage Practitioners (IADTMP) powstało z inicjatywy polskich nauczycieli Masażu Tkanek Głębokich. IADTMP jest zarejestrowanym w Polsce towarzystwem zwykłym skupiającym nauczycieli, terapeutów, studentów i fascynatów Masażu Tkanek Głębokich (MTG).

Kontakt z nami

Biuro: Agata Konarska
szkolenia.mtg@gmail.com
+48 662 310 264

Łukasz Czubaszewski
czubaszewski.awf@gmail.com
+48 695 732 305

Piotr Szałański
piotrszalanski@gmail.com
+48 796 700 648

Newsletter

Podaj nam swój Email, aby uzyskać więcej informacji.